Podwyższone erytrocyty: co powodują?

Witam serdecznie. Piszę, ponieważ zaniepokoiły mnie moje wyniki. Konkretnie chodzi mi o erytrocyty, które są na poziomie 5,4, a norma wynosi do 5,1. Niby nic, ale już dwa lata temu miałam 5,38, co oznacza, że to rośnie, a już na pewno utrzymuje się ten stan. Znalazłam informacje o czerwienicy i się przeraziłam. Czym może być jeszcze spowodowany wzrost erytrocytow? I czy fakt, że nie wypijam 2l płynów dziennie, a badanie robiłam będąc na czczo, może mieć wpływ na wynik? I czy przekroczenie w takim  stopniu normy jest patologiczne czy dopuszczalne? Czy muszę to konsultowac z lekarzem? Dodam, że dwa razy poroniłam wcześniej i ginekolog podejrzewal u mnie zespół antyfosfolipidowy. Jednak wyniki są w normie, choć na granicy. Czy to może mieć związek? Czy powinnam brać jakies lekarstwa?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Wynik jest tylko nieznacznie powyżej normy, a normy laboratoryjne jedynie uśredniają prawidłowe wyniki badań dla celów czysto praktycznych. Jeśli nie ma Pani żadnych objawów, które Panią niepokoją, nie ma powodów do zmartwień. Nie leczy się wyników badań, lecz pacjenta.
Jeśli chodzi o przyczyny podwyższenia poziomu erytrocytów, mogą być to: rzeczywiście odwodnienie czy przebywanie w górach. Wyższy poziom może także sugerować wady serca, choroby płuc, nerek i wątroby. Jednak wszystkie te sugestie należy wiązać nie tylko z wynikiem laboratoryjnym, ale także z towarzyszącymi objawami.
Czerwienica prawdziwa jest rzadko występującą chorobą, jej wystąpienie bada się dopiero po wykluczeniu pozostałych przyczyn erytrocytozy.
Jeśli chodzi o zespół antyfosfolipidowy, bezpośrednio nie powinien mieć z tym związku, jednak jeśli leczona Pani była sterydami - owszem, ponieważ one także mogą powodować zwiększenie poziomu krwinek czerwonych.
Pozdrawiam!