Podwyższone erytrocyty i hemoglobina we krwi u dziecka

Proszę o opis wyników krwi dziecka, 3,5 roku. Miałam podejrzenie od lekarza, który je zlecił, że córka zbyt szybko się rozwija (dojrzewa). Proszę o informację, ponieważ 4 pozycje są podwyższone, reszta w normie: ERYTROCYTY 5,54 mln/ul, (NORMA MAX. 5,0), HEMOGLOBINA 14,1g/dl (NORMA MAX. 13,8), HEMATOKRYT 41,8% (NORMA MAX. 40%) oraz  rozmaz manualny - kwasochłonne 6%. Bardzo proszę o fachową odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Niestety na podstawie tylko tych badań (bez zbadania przedmiotowego dziecka) nie jestem w stanie w żaden sposób ustosunkować się do rzekomego przyspieszenia rozwoju pani córki. Mogę jedynie stwierdzić, że córka ma tzw. nadkrwistość. Nadkrwistość może być skutkiem wielu zjawisk. Najczęściej jest wynikiem odwodnienia podczas wykonywania badania. Poza tym może być skutkiem palenia papierosów (w tym biernego!!!) czy przebywania na dużych wysokościach. Ponadto pojawia się w przebiegu chorób płuc, wad serca, hemoglobinopatiach, chorobach nerek (np. torbielach), biegunki, w stanach po oparzeniach. Zbyt duża liczba granulocytów kwasochłonnych (eozynofilia) najczęściej spotykana jest w przebiegu alergii lub zakażeń pasożytniczych przewodu pokarmowego (np. tasiemczyce).