Podwyższone erytrocyty u 33-latki

Dzień dobry, mam 33 lata robiłam wyniki i mam podwyższone erytrocyty 5,31 M/ul, hemoglobina 16,2 g/dl, hematokryt 46,8, płytki krwi 384 K/ul, płytkokryt 0,39. Proszę o odpowiedż co to oznacza i czy jest to coś grożnego. Pozdrawiam

Małgorzata Panek

Podwyższone stężenie erytrocytów i podwyższony hematokryt mogą wynikać z odwodnienia - zagęszczenia krwi lub też są objawem czerwienicy prawdziwej. Należałoby wykonać powtórnie badanie morfologii.
Proszę udać się z wynikami badań do lekarza rodzinnego.
Pozdrawiam

Magdalena StusiĹska

Takie wyniki krwi mogą wynikać z jej zagęszczenia- jeżeli np. pije Pani mało płynów we krwi jest jej mniej i wyniki mogą wyjść ponad normę. Dziennie należy wypijać conajmniej 1l płynów pod różną postacią.

Witam. Sugerowałbym badanie kontrolne za ok 2 miesiące razem z rozmazem ręcznym. Należy również wykonać oznaczenie ferrytyny i żelaza. Najprawdopodobniej nie jest to żadna patologia ale wymaga kontroli w szczególności jeśli występują jakieś objawy