Podwyższone leukocyty - czy zalecany jest antybiotyk?

Witam. Jestem w 29 tc. 4 dni temu robiłam morfologię. Wszystkie wyniki w normie, poza podwyższonym poziomem Leukocytów 16,21. Lekarz od razu wypisał mi antybiotyk duomox. Dzisiaj zrobiłam CRP 6,6 przy normie do 10. Czy powinnam stosować antybiotyk przy takich wynikach? Dodatkowo leczę się stomatologicznie. Mam jeszcze dwa ząbki z próchnicą (co prawda niewielką, ale zawsze). Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W ciąży fizjologicznie zwieksza się produkcja granulocytów. Wynikiem tego jest leukocytoza. Proszę zatem pamiętać, że prawidłowa ilość leukocytów w ciąży wynosi 10 do 16.000/ml. Ponadto proszę pamiętać, że wskazaniem do podania pacjentowi antybiotyków generalnie nie jest poziom leukocytów, a stan kliniczny i objawy, które wskazują na infekcję bakteryjną. Zdecydowanie zatem powinna Pani zaufać lekarzowi, który podczas bezpośredniej wizyty miał możliwość Panią zbadać.