Podwyższone limfocyty oraz obniżone monocyty

ciagle podwyższone limfocyty imonocyty iobniżone neutrofileprzy takich objawach jak st.podgorączkowy utrzymujący się długo zmęczenie,bóle kości mięśni,zimne dłonie stopy, uderzenia gorąca po zjedzeniu słodyczyCzasami występuje krwawienie z dziąseł i nosa. inne parametry też są w normie." czy mam się czym martwić ? bliska mi osoba ma taką samą morfologię nie mogłaby mieć ze mną białaczki , co w takim razie moze być przyczyną? różnimy sie tym że ta osoba nie ma stanów podgorączkowych ani krwawień

Witam Panią,

Przyczyną podwyższonych limfocytów mogą być: przewlekłe zakażenia bakteryjne, wirusowe zapalenie wątroby, ale również zakażenia wirusowe, takie jak np. mononukleoza, śwnika,odra. Jeśli wartości są bardzo wysokie, to mogą oznaczać szpiczaka lub białaczki limfatyczne, ale to dużo rzadsze przyczyny... Podwyższone monocyty mogą wskazywać na szereg schorzeń, poza białaczkami mogą być również podwyższone w różnych zakażeniach wirusowych, bakteryjnych i pierwotniakowych, a także w chorobach układowych tkanki łącznej oraz chorobach ziarniakowych. Niskie neutrofile występują przy niedokrwistościach aplastycznych, w niektórych chorobach wirusowych oraz autoimmunologicznych, a także na ich poziom mogą mieć wpływ przyjmowane leki. Jak Pani widzi przyczyn może być wiele, a postawienie diagnozy zależy nie tylko od interpretacji wyników, ale również od badania fizykalnego i dokładnego wywiadu chorobowego. Z uwagi na wymieniane przez Panią dolegliwości, warto udać się do lekarza, aby mógł dokładnie Panią zbadać, warto przed wizytą oznaczyć sobie jeszcze układ krzepnięcia i CRP.

Pozdrawiam

MD