Podwyższone RBC, HGB

Witam,proszę o pomoc i konsultacje w następującej sprawie: większość wyników morfologii mam w normie, podwyższone mam tylko RBC na poziomie 5,81 i HGB 17,6. OB mam 2, podwyższone mam również ALAT 87, GGTP 99. Od 3 lat walczę ze stłuszczeniem wątroby, wcześniej byłem honorowym dawcą krwi, stąd pewnie HGB podwyższone, ale czy podwyższone RBC może świadczyć o czymś złym? Dodam, że HBS wyszedł negatywnie, a tarczyca w normie. Czy na podwyższone RBC może mieć wpływ podwyższony ALT GGTP? Ewentualnie co to może być? Bardzo proszę o pomoc, bo już nie wiem co myśleć o tych wynikach. Czy są złe, czy są dobre? Dziękuję za pomoc.
ponad rok temu

Dzień dobry!

Podwyższona hemoglobina HGB oraz ilość czerwonych krwinek RBC świadczy o nadprodukcji krwinek czerwonych. Przyczną takiego stanu może być honorowe oddawanie krwi, ale także poliglobulia związana z niedotlenieniem i chorobami ukłądu oddechowego, czerwienica prawdziwa (jedna z chorób hematologicznych) oraz stan odwodnienia.  Niskie OB jest powiązane z dużą ilością krwinek czerwonych. Natomiast ALAT oraz GGTP wskazują raczej na stan zapalny wątroby i nie są powiązane z nadmierną produkcją krwinek.

Czy takie wartości utrzymują się dłuższy czas? Czy jest wzrost między kilkoma badaniami w odstępie czasu?

Ponieważ nadmiar krwinek czerwonych prowadzi do powikłań zakrzepowo-zatorowych takich jak udar czy zatorowość płucna, należy koniecznie znaleźć przyczynę. Na razie normy są przekroczone bardzo niewiele, jednak jeśli wzrost będzie się utrzymywał, może to być groźne dla zdrowia i życia.