Podwyższone RBC, HGB i HTC przy zawrotach głowy, kołataniu serca i dusznościach

Zrobilem morfologie krwi i wyszlo ze mam podwyzszone RBC , HGB oraz HTC natomiast ponizej normy mam MCHC. Dodam ze ostatnio jestem bardzo oslabiony, mam problemy z mdlosciami, zawrotami glowy, zaburzeniem widzenia ( widzenie nierealne) , dusznosciami, kolataniem serca,zmeczenie, drazliwosc, uczucie mdlenia, piszczenie w uchu. Co to moze oznaczac? Moze anemia?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Podwyższone w/w parametry świadczą o zupełnie innej patologii niż anemia, dokładniej mówiąc zupełnie odwrotnie. Niski wskaźnik MCHC może świadczyć o: niedoborze żelaza, niedokrwistościach syderoblastycznych (związana ze zwiększonym poziomem syderoblastów na skutek zaburzenia aktywności hemu), talasemiach (niedokrwistości tarczowatokrwinkowe, związane z wrodzonym defektem biosyntezy łańcuchów globiny). Objawy jakie Pan zgłasza mogą byc wynikiem nadkrwistości. Proszę udać się do hematologa. Prawdopodobnym powodem pana dolegliwości jest czerwienica.