Podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego i LDL

Witam, od kilku miesięcy walczę z różnymi problemami zdrowotnymi, najprawdopodobniej o podłożu nerwicowym. W związku z tym robię różne badania, wszystkie dotychczasowe (morfologia, ob, glukoza, TSH, magnez, potas + ekg i echo serca) były prawidłowe, natomiast dzisiejsze wyniki trochę mnie zmartwiły. Robiłam badania na kreatyninę, ALAT, CRP i cholesterol. Z tego, co się doczytuję ten ostatni mam podwyższony: kreatynina 80 umol/l cholesterol całkowity 5,70 mmol/l LDL 3,90 mmol/l HDL 1,1 mmol/l triglicerydy 1,40 mmol/l ALAT 16 U/l CRP ilościowo 0 Nie wiem, czy ten poziom cholesterolu jest bardzo niebezpieczny, czy powinnam się zgłosić do lekarza, czy może wystarczy zmiana diety i trybu życia? Mam 24 lata, dosyć stresującą pracę, no i palę papierosy. Jakie są zalecenia co do diety obniżającej cholesterol?

Witam! Rzeczywiście stężenie cholesterolu całkowitego a także LDL (Tzw." złego") są podwyższone, a HDL ("dobrego") nieco obniżone. Odchylenia te nie są znaczne, jednak wymagają zmiany stylu życia. Oczywiście należy skonsultować wyniki z lekarzem, ponieważ do oceny czynników ryzyka sercowo-naczyniowego - niezbędne dla zaplanowania postępowania - konieczny jest szczegółowy wywiad lekarski. Wskazane jest przede wszystkim rzucenie palenia papierosów, modyfikacja diety - ograniczenie kwasów tłuszczowych nasyconych, które występują przede wszystkim w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego. Przykładem diety służącej obniżeniu cholesterolu jest dieta śródziemnomorska obfitującą w owoce, warzywa, ryby i owoce morza. Niezbędnym elementem zmiany stylu życia jest umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna - jazda na rowerze, pływanie, spacery, czy inne jej formy, jakie Pani lubi. Nie najlepszym wyborem są tylko ćwiczenia siłowe. Po kilku miesiącach stosowania się do powyższych zaleceń należy skontrolować stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i HDL. Pozdrawiam