Podwyższone stężenie fosfatazy alkaicznej u dziecka

Witam moje dziecko ma podwyzszone stezenie fosfatazy alkaicznej i ma 1826 a norma pisze od 65-300 co mam robic dalej bo moj lekarz rodzinny odsyla mnie do poradni alergologicznej gdzie mi pasuje i podkresle ze u dziecka jest podejrzenie astmy a pani doktor stwierdzila ze alergii nie ma a ten podwyzszony wynik jest ok co robic?

Witam serdecznie.Fosfataza zasadowa jest enzymem obecnym głównie w kościach (50-60%), wątrobie (10-20%) i jelitach (30%) oraz w mniejszym procencie w innych narządach. Zwiększony poziom fosfatazy występuje w chorobach kości, m.in. krzywicy, w niedoborze witaminy D, niedoborze wapnia i fosforanów w diecie, zespole Cushinga, chorobach nerek i dróg żółciowych, pod wpływem niektórych leków oraz w innych schorzeniach. Fizjologiczny wzrost aktywności enzymu obserwuje się u wcześniaków oraz u dzieci w okresie dojrzewania. Normy laboratoryjne różnią się w zależności od wieku i laboratorium. Dorośli: 20-70 U/l Noworodki: 50-165 U/I Dzieci: 20-150 U/I. W różnicowaniu należy brać pod uwagę dane z wywiadu i badania przedmiotowego, które pokierują w stronę ewentualnego poszerzenia diagnostyki lub przyjęcia postawy wyczekującej. Zakładam, że pediatra stwierdził cechy krzywicy, w początkowym okresie poziom wapnia może być prawidłowy, stąd zastosował Vit. D3.
Ponadto u 1-5% zdrowych dzieci do 5 roku życia występuje tzw. łagodne przejściowe podwyższenie poziomu fosfatazy zasadowej. Jedynym odchyleniem jest znaczne podwyższenie poziomu fosfatazy zasadowej, nawet kilkakrotnie przekraczające zakres normy, przy braku wykrywalnych cech chorobowych ze strony wątroby, układu kostnego i przewodu pokarmowego. Wówczas przyjmuje się postawę wyczekującą i ocenia poziom fosfatazy po około 4 miesiącach. Zwykle poziom enzymu normalizuje się w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.