Podwyższone tętno, niepokój i niepewność po zjedzeniu konopi indyjskich

Mam problem. Kilka tygodni temu zjadłem trochę konopi indyjskich przyrządzonych odpowiednio z goframi. Efekty działania widoczne były nawet w następnym dniu, po tym pojawiały sie co jakiś czas takie rzeczy jak podwyższone tętno, niepokój, niepewność. Sądzę że to może być uzależnienie psychiczne, mimo że z marihuaną miałem styczność dopiero trzeci raz (na początku było to tylko palenie ). Od tamtego czasu kiedy zjadłem trochę topów nie jadłem już więcej tej trawki ani nie paliłem, a i tak co jakiś czas odczuwam skutki zwłaszcza, jak mam problemy żołądkowe. Czytałem, że ostatnia cząstka THC wyparowuje z organizmu dopiero po 3 miesiącach, dlatego nie wiem czy ten niepokój, który mi sie udziela spowodowany jest jeszcze obecnością THC czy po prostu mój organizm tak reaguje z powodu braku marihuany. Czy będę musiał wytrzymać jeszcze ten 1 miesiąc czy taki odwyk będzie musiał trwać dłużej, czy jest jakiś sposób, żeby się wyleczyć z tego w jakimś krótszym czasie, ponieważ robię prawko i nie mogę czekać?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Marihuana znajduje rzesze fanów, szczególnie wśród młodych osób, ze względu na opinie, że nie uzależnia fizycznie i świetnie poprawia nastrój. Marihuana należy do tzw. narkotyków miękkich i „rekreacyjnych” – zażywanych w celu zintensyfikowania radości oraz przyjemności. Przetwory konopi indyjskich przyjmuje się najczęściej w formie skrętów. „Trawkę” można przyjmować także doustnie, np. w postaci naparów i słodyczy (ciasta z marihuaną). Efekty działania narkotyku zależą od przyjętej dawki, drogi użycia, cech osoby zażywającej oraz jej aktualnego samopoczucia. Nie zawsze marihuana i zawarty w niej THC (tetrahydrokannabinol) wprawia w dobry nastrój. THC raczej uwypukla nastrój jednostki z okresu, kiedy przyjmowała narkotyk. Jeśli ktoś w czasie palenia „trawki” jest niepewny i pełen lęku, to THC może zintensyfikować stany lękowe. Marihuana może wywoływać niepokój, niepewność, stany podgorączkowe, bóle i zawroty głowy, podwyższa tętno i ciśnienie krwi, zaburza fazy snu. Efekty narkotyczne mogą doprowadzić nawet do wypadków samochodowych (THC zaburza percepcję i koordynację ruchową), a nawet prób samobójczych. Więcej na temat działania marihuany można przeczytać w naszym serwisie pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/palenie-marihuany http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-narkotykow-marihuana http://portal.abczdrowie.pl/zachowanie-po-narkotykach http://portal.abczdrowie.pl/badania-na-obecnosc-narkotykow THC ma dość długi okres półtrwania, dlatego długo utrzymuje się w organizmie. Metabolity są wykrywane nawet do dwóch tygodni od zażycia jednorazowej dawki narkotyku. Trzykrotne użycie marihuany wyklucza ryzyko rozwoju uzależniania się i pojawiania się chociażby psychicznego przymusu przyjęcia substancji psychoaktywnej. Miesięczna abstynencja pozwoli pozbyć się THC z organizmu. Pozdrawiam i życzę powodzenia na egzaminie z prawa jazdy!