Podwyższone TSH a leczenie

Witam Czy podwyższone TSH do 4,8 wymaga już leczenia hormonami? FT3, FT4 w porządku. Wspomnę, iż ostatnie dwa lata były dla mnie okresem o dużym stresie. Czy zatem stres może mieć wpływ na podwyższony poziom TSH? Pozdrawiam

Witam,

Od strony psychologicznej, znaczy i długotrwały stres może oczywiście wpłynąć nie tylko na samopoczucie psychiczne, ale również rozregulować gospodarkę hormonalną, za którą w dużym stopniu przecież odpowiada tarczyca, jest to to dla niej na pewno czynnik obciążający. W razie podjętego leczenia endokrynologicznego,o którym decyduje zawsze lekarz w oparciu nie tylko o wyniki, ale i np. obraz z usg, należy również zadbać o radzenie sobie ze stresem od strony psychologicznej.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek