Podwyższone WBC

Wtam, zaniepokoiły mnie wyniki morfologii, nigdy nie małem z tym problemów. Czym to jest spowodowane i w jaki sposób mogę to obniżyć. Prosze o interpretację. Oto moje wyniku: WBC 10,2 [+], LYM 3.,00, MXD 0,70, NEU 6,5, LYM 29,4, MXD 6,9, NEU 63,7, RBC 5,09, HGB 15,4, HCT 47,1, MCV 93, MCH 30,3, MCHC 32,7, RDW 12,5, PLT 224, MPV 9,6, PDW 11,9.
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Wyniki morfologii krwi, które Pan przedstawił, są bardzo dobre. Tak nieznaczne podwyższenie odsetka białych krwinek (white blood cells, leukocyty), przy prawidłowym rozkładzie odsetkowym poszczególnych typów lekuocytów (neutrofile, limfocyty i inne), nie wskazuje na żadną patologię. Oczywiście należy pamiętać, że leczy się pacjenta, nie wynik badania - niestety, nie posiadam informacji o przyczynie wykonania badania, o objawach towarzyszących (infekcja?) itp.

W praktyce lekko podwyższony poziom leukocytów ze zwiększonym odsetkiem neutrofili i ich odmłodzeniem w rozmazie ręcznym (tzw. neutrofile pałeczkowate) jest charakterystyczny dla ostrej infekcji bakteryjnej.

Polecam artykuł o badaniu morfologii krwi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.