Podwyższone wyniki morfologii i rozmazu u 2-latka

Podaję podwyższone/obniżone wyniki badań krwi wraz z rozmazem u dwulatka: MID 0.9 (0.1-0.5) MCV 78.6 (81-100) MCH 27.8 (28-34) PLT 478 (150-400) Podzielone 43% Kwasochłonne 7% Limfocyty 50% Fosfataza alkaliczna 211.5 (40-129) Wapń całkowity 10.7 (8.6-10.2) Reszta wyników w normie. Proszę o interpretację, ponieważ wizytę u pediatry mam dopiero w poniedziałek a bardzo się martwię i podejrzewam, że nie jest dobrze.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przedstawione wyniki nie są złe w odniesieniu do prawidłowych pozostałych parametrów. Niepokojący jest podwyższony poziom fosfatazy alkalicznej. Wysoki poziom fosfatazy alkalicznej związany jest z: chorobami wątroby, np. zapalenie wątroby, niedrożność dróg żółciowych (żółtaczka), kamica żółciowa, marskość wątroby,
chorobami kości, np. krzywica, nadczynnością przytarczyc. Często wzrost może pojawiać się także w przebiegu infekcji.