Podwyższone wyniki PDW, MPV i P-LCR przy małopłytkowości

Dzień dobry, Mam 28 lat i od wielu lat małopłytkowość. W wieku ok 16 lat miałam biopsję szpiku żeby sprawdzić, czy to szpik czy śledziona ponoszą 'winę' za taki stan(najniższy wynik ok 70tys płytek), jednak wyniki wyszły pozytywne, a usg śledziony nie wykazało nieprawidłowości. Od kilkunastu lat jedynie śledzę swoje wyniki, w tej chwili mam 81tys płytek. Zrobiłam w tym tygodniu morfologię i mam podwyższone wskaźniki PDW (22,2), MPV (14) i P-LCR (56%). Będę wdzięczna za interpretacje.Monika

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, PDW to wskaźnik zróżnicowania objętości płytek,a MPV wskaźnik średniej objętości płytki krwi. te dwa parametry wspólnie z liczbą płytek wskazują na zwiększoną produkcję płytek i krótki czas ich przeżycia.