Podwyższone wyniki poziomu żelaza u 26-latki

Witam. Mam 26 lat. Zbadałam żelazo pierwszy wynik wyszedł 194 ug/dl przy normie 37-145, zbadałam Ferrytyne wynik 31,15 ng/ml przy normie 13,0-150,0, po dwóch tygodniach powtórzyłam żelazo i wyszło 251 ug/dl czyli jeszcze wyższe niż za pierwszym razem. Nigdy wcześniej nie miałam nadmiaru żelaza zawsze było w normie. Jakie powinnam poczynić kroki dalszego leczenia?? z góry dziękuje za odpowiedź.

Witam Panią,

Podwyższone stężenie żelaza we krwi może wskazywać na stany takie jak hemochromatoza, hemosyderoza oraz np. niedokrwistości (hemolityczne, megaloblastyczne, aplastyczne, czy syderoblastyczne) lub zespoły mielodysplastyczne. Proszę oznaczyć sobie morfologię krwi oraz poziom transferyny i z wynikami zgłosić się na konsultację do lekarza, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu Pani zaplanuje dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz