Podwyższony ALT a przyjmowanie leków

witam mam cukrzyce 2 stopnia i biore leki glupohage i tabl antynkoncepcyjne ,mialam robione badania aminotransferaza alaninowa alt i wynik mam 66 podwyzszony czy to moze byc od lekuw

Witam Panią,

Czy wcześniej poziom ALT był w normie? Powinna Pani rozważyć po rozmowie z ginekologiem przerwę w antykoncepcji doustnej? Glucophage, czyli metformina nie powoduje raczej uszkodzenia komórki wątrobowej i wzrostu poziomu ALT. Czy kiedykolwiek przebyła Pani wirusowe zapalenie wątroby? Warto wykonać również usg brzucha z dokładną oceną wątroby. Czy nie miała Pani wcześniej zdiagnozowanego stłuszczenia wątroby? W mojej opinii warto udać się do lekarza, który po zbadaniu Pani zaleci odpowiedie postępowanie. Tymczasem proszę zakupić sobie np. Sylimarol 70 mg - lek jest dostępnybez recepty i zażywać tuż przed głównymi posiłkami. Lek powinien trochę wzmocnić i zregenerować Pani wątrobę.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz