Podwyższony androstendion, lekarz przepisał tabletki. Czy to odpowiednie leki, które pomogą?

Witam, lekarz stwierdził u mnie podwyższony androstendion 4,42. Od roku nie mam miesiączki tylko lekkie, jednodniowe plamienie. Przepisał tabletki antykoncepcyjne y*********. Czy faktycznie te tabletki są odpowiednie i mi pomogą, bo już tracę wiarę. Obecnie za kilka dni będę przyjmować 2 opakowanie tych tabletek. Czy to normalne, że strasznie puchnę na buzi wtedy, kiedy powinna być miesiączka? Bardzo proszę o radę...
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Progesteron w preparacie, który Pani przyjmuje, wykazuje działanie antyandrogenowe, więc powinien złagodzić objawy hiperandrogenizmu, w tym brak miesiączki.

Krwawienie z odstawienia nie pojawia się od razu po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania. Może wystąpić dopiero w 4-6 dniu tygodniowej przerwy. Możliwe, że w ogóle się jeszcze nie pojawi na początku leczenia. Dopiero jeżeli po kilku cyklach nie zaobserwuje Pani poprawy, trzeba będzie pomyśleć na zmianie leku na silniejszy.

Puchnięcie, o którym Pani wspomina, to jedno z możliwych działań niepożądanych tych tabetek. Z drugiej strony może być objawem uczulenia na któryś ze skałdników preparatu. Powinna Pani udać się do lekarza, aby to wyjaśnić. Możliwe, że trzeba będzie zastosować inne tabletki.

Jednym słowem leczenie przepisane przez lekarza jest prawidłowe. Dopiero jeżeli po jakimś czasie okaże się nie dość skuteczne, trzeba będzie pomyśleć o zmianie preparatu. Jednak i tak musi Pani udać się do lekarza w celu wyjaśnienia przyczyny obrzęku na twarzy.