Podwyższony cholesterol i problemy z ciśnieniem

Mam pytanie, dotyczy ono problemów z Ciśnieniem, które zaczęły się u mnie 31 marca br. ciśnienie miałem 205 /105 do tej pory nie leczyłem się na nadciśnienie, a mierzone wartości mojego ciśnienia były w przedziale od 130 do 150 i od 80 do 110. Obecnie mam nadwagę 10 kg przy wzroście 186 cm i mam podwyższoną wartość cholesterolu kolo 254 reszta wyników ok. Mam niestety bardzo stresujący tryb życia. Czy stres może być przyczyną skoków ciśnienia? Czy jest szansa aby wróciło ono do normy bez leków?

Witam,
Stres jest jednym z głównych czynników, które przyczynić się mogą do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Przy tak wysokich wartościach ciśnienia tętniczego leczenie farmaceutyczne na tym etapie jest niezbędne. Konieczne jest wprowadzenie zmian. Należy zacząć od diety redukującej masę ciała oraz obniżającej poziom cholesterolu we krwi. Redukcja masy ciała pomaga obniżyć wartości ciśnienia tętniczego. Nie ma jednak gwarancji, że po tych zmianach leki będzie można całkowicie wycofać.

Dzień dobry,
stres może być przyczyną skoków ciśnienia jak również nadwaga. Proponuję codziennie kontrolować ciśnienie oraz odwiedzić dietetyka, psychodietetyka, który pomoże Panu wprowadzić dietę przy nadciśnieniu oraz zaproponuje techniki relaksacyjne.

Pozdrawiam