Podwyższony odsetek granulocytów obojętnochłonnych, a obniżony limfocytów

Bardzo proszę o interpretację wyników badań. Generalnie chyba w porządku, ale kilka pozycji mnie zastanawia. Proszę o podpowiedź, czy powinnam być spokojna. WBC: 7,54; NEUT 5,58, 74,1 %, (*); LYMPH 1,33, 17,6%; MONO 0,53, 7%; EO 0,06, 0,8%; BASO 0.04, 0,5%; RBC 4,5; HGB 12,5; HTC 38,1; MCV 84,7; MCH 27,8; MCHC 32,8; RDW-CV 15,3(*); RDW-SD 46,1; PLT 362; PDW 12,6; MPV 10,6; P-LCR 30,2; PCT 0,38(*). Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Wśród krwinek białych nieco podwyższony jest odsetek granulocytów obojętnochłonnych, obniżony natomiast limfocytów. Najważniejsze jednak, że bezwzględne wartości jednych i drugich są prawidłowe.

Nieznacznie podwyższona jest wartość RDW-CV (mówi ona o tym, jak czerwone krwinki różnią się między sobą pod względem wielkości - ocenia ich różnorodność). Uważa się, że jej wzrost świadczyć może o początkach niedoboru żelaza w organizmie, a tym samym o zagrożeniu niedokrwistością. Niedokrwistość rozpoznaje się na podstawie stężenia hemoglobiny we krwi. W Pani przypadku jest ono bliskie dolnej granicy normy. Dlatego warto zadbać, aby w Pani diecie znalazły się produkty bogate w żelazo, jak również ułatwiającą jego wchłanianie witaminę C.

PCT jest parametrem odnoszącym się do płytek krwi. W sytuacji, gdy stężenie płytek (PLT) jest prawidłowe, tak jak u Pani, niewielkie odchylenia w zakresie PCT nie mają znaczenia klinicznego.

Pozostałe parametry morfologii są prawidłowe.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty