Podwyższony poziom Alat

Dzień dobry. Proszę o odp co do moich wyników wątrowy. Byłem na badaniach i wyszło mi 50% podwyższony ALAT, z czego to moze wynikać? Chciałem do te go jednak dodać że alkocholu nie pije na pewno dużo (jakaś impreza rodzina) czasem piwa moze 3szt na miesiąc palić nie pale może też jakieś spotkanie ze znajomymi wieć ok 3-5 szt na miesiąc. Prosze o jakieś wskazówki z czego to może być i co zrobić by sobie jakoś pomóc. Z góry dziękuję.

Magdalena Mroczek

Witam, na niewielki wzrost ALAT mógł mieć wpływ alkohol wypity w ciągu kilku dni poprzedzających badanie. Podwyższony ALAT może też świadczyć o uszkodzeniu komórek wątroby. Aby to wykluczyć należy wykonać pełny panel wątrobowy: ALT (warto powtórzyć), AST, ALP, bilirubinę całkowitą, GGTP, HBsAg i anty-HCV. Być może będzie też potrzebne usg brzucha. Skierowania na część z tych badamoże wydać lekarz rodzinny.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Podwyższony ALT świadczy o patologiach w obrębie wątroby, być może spożywał Pan ostatnio leki wpływające na komórki wątrobowe, które mogły wyindukować wzrost markerów. Należy wykonać USG jamy brzusznej, żeby wykluczyć np. stłuszczenie wątroby.
Pozdrawiam