Podwyższony poziom amylazy w moczu

Dzień dobry Mam 47 lat. Od dwóch lat mam podwyższony poziom amylazy w moczu. Obecnie 1567 U/I a zdarza się, że mam nawet 2600 U/I. Tomograf brzucha w tym trzustki nie wykazał zmian. Gastroskopia prawidłowa jedynie lekki stan zapalny. Ślinianki USG bez zmian. Nie wiem co robić, bo lekarz pierwszego kontaktu kieruje mnie do rożnych specjalistów, ale nikt tak naprawdę nie wie co mi jest. Do kogo się udać z tym problemem czy po prostu przestać sprawdzać i przejmować się takim wynikiem. Dziękuję

Witam! Podwyższony poziom amylazy może wiązać się z przyjmowaniem niektórych leków (asparaginazy, pentazocyny;, środki cholinergiczne, kortykosteroidy, leki moczopędne, pigułki antykoncepcyjne). Jej poziom wzrasta przy bardzo różnych schorzeniach, dlatego warto kontynuować diagnostykę zgodnie z zaleceniami lekarza rodzinnego (choć jeśli wysoki poziom amylazy utrzymuje się od około 2 lat mało prawdopodobne jest, że związany jest z poważnym schorzeniem). Oprócz badań, które Pani wykonała dokładnie ocenić funkcję nerek i wątroby, stan dróg rodnych oraz jelit (kolonoskopia).