Podwyższony poziom anty-TG 181,40

Mam podwyższone anty-TG 181,40; przy czym TSH mam 1,290. Czy powinnam się martwić? Proszę o odpowiedź lekarza endokrynologa..

witam, może to sugerować autoimmunologiczną chorobę tarczycy (hashimoto) ale jeszcze w stanie tzw.eutyreozy (normy hormonalnej), skoro TSH w normie, to na razie leczyć nie trzeba, jeśli mamy mieć pewność, że to choroba Hashimoto, zrobiłabym drugie p-ciałą (ATPO, są bardziej typowe) i USG tarczycy. jeśli się potwierdzi rozpoznanie, to trzeba co jakiś czas kontrolowac TSH bo w przyszłości bedzie Pani miała niedoczynność tarzcycy i wtedy trzeba zacząć leczyć. ps.jest pewna grupa osób właśnie z nieco podwyższonymi p-ciałami i tej choroby nie ma.

Szanowna Pani,

Ma Pani podwyższony poziom przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie, co może świadczyć m.in. o autoimunologicznym zapaleniu tarczycy. Niech się Pani nie martwi na zapas, ostatnio bowiem coraz więcej mówi się o roli stresu w rozwoju chorób autoimmunologicznych. Proszę obserwować swój organizm, a jeśli się Pani gorzej poczuje, proszę ponownie oznaczyć poziom TSH. Warto również oznaczyć przeciwciała anty TPO. Jeśli TSH będzie nieprawidłowe powinna się Pani zgłosić do endokrynologa, który wskaże Pani dalsze postępowanie. Czy w Pani rodzinie ktoś chorował na choroby tarczycy? Jeśli tak, ma Pani nieco większe szansę rozwinąć chorobę tarczycy. Samego podwyższonego poziomu przeciwciał we krwi nie leczy się. Niewykluczone, że jeszcze przez długi okres czasu funkcja Pani tarczycy będzie prawidłowa.