Podwyższony poziom AST i ALT a uszkodzenie wątroby

Podwyższony ASPAT, ALAT Po przeprowadzonym badaniu krwi dostałem wyniki. Okazało się, że mam podwyższony wynik ASPAT- 41 (przy zakresie 5 - 38) oraz podwyższony wynik ALAT - 50 (przy zakresie 5 - 41). Badanie wykazało także podwyższony wynik cholesterolu - 254. Mam 22 lata, alkohol spożywam dość często. Czy takie wyniki wskazują na przewlekłe, trwałe uszkodzenie watroby czy są po prostu podwyższone? Dodam, co jakiś czas odczuwam bóle w okolicy jelit (powiększona wątroba?).

Witam!
Przekroczenie norm prób wątrobowych nie musi świadczyć o trwałym uszkodzeniu wątroby. Powinno jednak skłonić Pana do ograniczenia spożycia alkoholu. Jeśli chce się Pan dowiedzieć czy wątroba jest powiększona, to trzeba udać się do lekarza. Zwykle przy powiększeniu wątroby odczuwalny jest dyskomfort / ucisk w prawym podżebrzu, jednak nie musi to dawać dolegliwości. Poza tym wskazana jest konsultacja z lekarzem rodzinnym z uwagi na podwyższony wynik oznaczenia cholesterolu.