Podwyższony poziom beta-HCG u kobiety, która nie jest w ciąży

Uprzejmie proszę o informację, czy wynik beta HCG wynoszący 7,5 mIU/ml wskazuje jednoznacznie, że jestem w ciąży? Na wyniku podane jest, że kobiety nie będące w ciąży mają wynik 225000,00. Przeprowadzony test ciążowy nie potwierdza ciąży. Czy są możliwe przypadki, że kobiety niebędące w ciąży mają podwyższone beta HCG i z czym mogłoby być to związane?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji należy powtórzyć badanie, gdyż jednokrotne oznaczenie poziomu betaHCG w sytuacjach wątpliwych ma niewielką wartość diagnostyczną.. Podwyższony poziom betaHCG może występować również m.in. w guzach hormonalnie czynnych. Po powtórzeniu badania warto udać się na wizytę kontrolną do specjalisty ginekologa.