Podwyższony poziom bilirubiny całkowitej z powodu spożywania alkoholu

Od kilku lat mój poziom bilirubiny całkowitej (badam co rok) wynosi około 31 umol/l. Wiem, że to nie jest wartość referencyjna. Wiem też, że przyczyną jest spożycie alkoholu. Jednak alkohol piję w piątek i sobotę, tak jak każdy. W tygodniu staram się b.mało. To nie są takie ilości, jak widzę ludzi. Pytanie: czy taki poziom jest niebezpieczny i czy muszę odstawić alkohol, czy to jakoś zwalczyć inaczej, czy z takim stanem bilirubiny można żyć, czy tak nie wolno i trzeba reagować.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu. Warto również udać się do lekarza gastrologa, który pokieruje procesem diagnostycznym.