Podwyższony poziom cholesterolu a leczenie

od 21 roku zycia mam podwyższony cholesterol jestem bardzo szczupla od lat wegetarianka nie jem zdnych tluszczow ciastk słodyczy,nie mam nadciśnienia, nie pale, nie pije, zadnych chorob ani stresu dużo ruchu co kilka lat robie szczegolowe badania i zwykle -jakiś lekaz zaleca mi leczenie tego wysokiego cholesterolu i zapisują tabletki których nie lykam obecnie mam 54 lata i bardzo wysoki ogolny 277 w tym dobrego HDL 80 zlago LDL 181 trójglicerydy 74 czy mam się w koncu poddac leczeniu

Witam,
wysoki cholesterol nie musi wynikać z niewłaściwej diety. Należy pamiętać, że tylko niewielki odsetek cholesterolu, który krąży w organizmie ma pochodzenia egzogenne (z żywności). Reszta jest produkowana w wątrobie. Z tego, co Pani napisała wnioskuję, że ma Pani genetyczne skłonności do hipercholesterolemii tzn. Pani organizm produkuje go zbyt dużo.
Jak najszybciej powinna Pani rozpocząć leczenie, gdyż wysoki cholesterol prowadzi do miażdżycy tętnic, a w konsekwencji m. in. do zawału i/lub udaru.
Pozdrawiam, Agnieszka Kopacz, dietetyk