Podwyższony poziom cholesterolu u osoby odżywiającej się zdrowo

Jestem osobą szczupłą - 67kg przy wzroście 180cm - i dość wysportowaną. Odżywiam się w miarę zdrowo: co dzień warzywa i owoce, a słodycze i mięso co kilka dni. Dlatego zaskoczyły mnie wyniki badań krwi, w których wyszedł cholesterol całkowity ponad 250, w tym LDL 175, HDL 70; a trójglicerydy niskie około 60. Skąd takie wyniki i skąd taka rozbieżność między cholesterolem a trójglicerydami? Sądziłem, że te dwie rzeczy zmieniają się w tę samą stronę. Czy np. sam stres może powodować takie wyniki?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

stres może być jedną z przyczyn wysokiego cholesterolu ale należy wziąć pod uwagę uwarunkowania genetyczne.
Być może stąd u Pani tak wysoki poziom cholesterolu.

Pozdrawiam

Dzień dobry. Narażenie na silny lub przewlekły stres wpływa na procesy metaboliczne. Zarówno na ich szybkość, jak i przebieg. Bardzo możliwe, że tak jest również w Pana przypadku. Niezależnie od odczuwalnych skutków, warto wypracować lub wzmocnić dotychczasowe strategie radzenia sobie ze stresem. Współpraca z psychologiem pozwoli na podniesienie kompetencji w tym obszarze. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

Poziom tego składnika w krwiobiegu uzależniony jest nie tylko od diety ale także jego wątrobowego i obwodowego metabolizmu. Przy pewnych indywidualnych uwarunkowaniach, podwyższony poziom cholesterolu może się utrzymywać, mimo właściwej diety. Prawdopodobnie będzie trzeba skorzystać z pomocy farmakoterapii. W przypadku, kiedy dieta nie pomaga, nie należy na siłę szukać w niej pomocy.

Pozdrawiam i życzę zdrowia,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/