Podwyższony poziom czerwonych płytek

Witam! Odebrałam dziś wyniki morfologii i zaniepokoił mnie wynik płytek czerwonych 466k, a wiem, że norma to 400. Byłam z tym u lekarza i powiedział mi, że nie ma powodu do niepokoju i nic mi nie zapisał. A ja cały czas się martwię i boję się, że jakiś skrzep mi się zrobi. Czy mam powody do niepokoju? Chcę jeszcze dodać, że HDW. Mam 2,16. Wapń całkowity 2,56, reszta w normie.

Witam serdecznie!

Wynik badania powinno oceniać się całościowo, to znaczy biorąc pod uwagę wszystkie parametry morfologii krwi. Interpretacja jest uzależniona także od norm obowiązujących w laboratorium.

Poziom płytek nieco przekraczający normie, w przypadku prawidłowych innych parametrów krwi, oraz braku dolegliwości ani oznak choroby nie stanowi powodu do niepokoju. Może być wynikiem np. niedawno przebytej infekcji, lub częstych infekcji w ostatnim czasie. Może tez wynikać np. z zażywanych leków (np. moczopędne), lub zagęszczenia krwi (np. jeśli w ciągu ostatniej doby piła Pani mało płynów).

Proponuję powtórzyć badanie za miesiąc. Powodem do niepokoju byłby wzrost poziomu płytek powyżej 600 tys/dl.

Taki poziom płytek nie stanowi zagrożenia powikłaniami zakrzepowymi.

Pozdrawiam serdecznie