Podwyższony poziom glukozy u 40-latka

Witam serdecznie. Mam 40 lat, 186 cm wzrostu i niestety 115 kg. Dziś badanie krwi na czczo wykazało mi 109 mg/gl glukozy (osocze fluorkowe). Jest to o 4 punkty więcej niż górna norma 105. Czy mam już cukrzycę? Czy muszę udać się do lekarza? Czy taką "zaczynającą" się cukrzycę można cofnąć? Co zrobić by ten wynik spadł do normy? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam. Grzegorz

Ma Pan tzw " nieprawidłową glikemię na czczo " . Aby wykluczyć cukrzycę - konieczne jest wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą (tzw krzywa cukrowa ) . Większość laboratoriów dla wykonania badania wymaga skierowania od lekarza. Warto przy okazji badania wykonać lipidogram.
Odnośnie drugiego pytania - dotyczącego możliwości normalizacji - celowe zwiększenie aktywności fizycznej oraz redukcja otyłości . Celowa konsultacja dietetyka.
Osobiście w takich sytuacjach jak u Pana włączam metforminę -zakładając że metformina ułatwi zeszczuplenie oraz opóźni lub wręcz uniemożliwi wystąpienie cukrzycy w przyszłości

Pozdrawiam

Witam,

Pana wynik - glukoza 109 mg/dl oznacza stan przedcukrzycowy, w tym przypadku nieprawidłową glikemię na czczo. Cukrzycę rozpoznajemy od 126 mg/dl na czczo - wynik powinien zostać powtórzony dwukrotnie. 109 mg/dl - wartość cukru we krwi jest wskazaniem do wykonania testu obciążenia 75 g glukozy - test OGTT z 75 g glukozy. Jeśli zmieni Pan tryb życia (więcej ruchu, dieta z ograniczeniem węglowodanów prostych i zredukuje Pan masę ciała jest duża szansa, że cukier we krwi ulegnie normalizacji. Powodzenia!

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.