Podwyższony poziom kwasu moczowego a dieta

witam mam podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi i ograniczyłem praktycznie do zera spożycie mięsa, schudłem 12 kg przez 3miesiące i czuje się osłabiony. rozpoczołem suplementację wit b12 (10ug) raz na dobe, chyba że teraz na początek więcej. czy dalej prowadzić diete czy wprowadzić trochę mięsa i zarzywać milurit lek? proszę o poradę a poziom kw. moczowego obecnie 7 mg/l

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Najnowsze badania wskazują, że większe znaczenie ma tu spożycie fruktozy i alkoholu, nie mięsa. Fruktoza zaburza metabolizm puryn w wątrobie i podwyższa poziom kwasu moczowego, obniża też wydalanie kwasu z moczem - czyli działa podwójnie. Również wysoki poziom insuliny obniża wydalanie kwasu moczowego (ograniczyć słodkie i potrawy mączne)Przede wszystkim proszę unikać cukru i syropu glukozowo-fruktozowego (soki, napoje, słodycze, owoce), piwa itp. Mięso i ryby dobrej jakości można spożywać (są źródłem niezbędnych składników odżywczych, w tym wit. B12, kwasów tłuszczowych), ale obserwować wyniki. Ważna jest też dieta przeciwzapalna, złożona tylko z nieprzetworzonych świeżych produktów, suplementacja tranem i witaminą C, pić dużo wody ( 2 litry, większe wydalanie), ćwiczyć. Po szczegółową dietę zapraszam na moją stronę (już odpłatnie).
Pozdrawiam serdecznie