PCT w morfologii

Witam serdecznie, zrobiłam sobie badania krwi aby przekonać się czy nie mam przypadkiem anemii. Wszystkie wartości wyszły wzorowo - w normach, za wyjątkiem jednej - PCT. Norma jaka została zapisana przy PCT morfologia wynosi 0,108 - 0,282. Mój wyniki PCT w morfologii to 0,309. Co to oznacza? Czym w ogóle jest skrót PCT? Z czym jest związany i na jaki ma wpływ na zdrowie? Czy podwyższony wynik PCT morfologii może świadczyć o anemii? A jeżeli nie to o czym innym może mówić? Czy powinnam wykonać  jakieś inne badania? Bardziej szczegółowe? Czy z tymi wynikami powinnam zgłosić się do lekarza na jeszcze jedną kontrolę? Dodam, że z powodu podwyższonego PCT w morfologii nie odczuwam żadnych skutków ubocznych, w ostatnim czasie nie czułam się ani osłabiona ani nic takiego. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! PCT to płytkokryt, czyli stosunek objętości masy płytkowej do całkowitej objętości krwi. Jeśli wszystkie pozostałe parametry morfologii są prawidłowe to nie ma powodów do niepokoju. Proszę bowiem pamiętać, że niewielkie odchylenia od normy nie zawsze są wynikiem patologii.