Podwyższony poziom prolaktyny a interpretacja wyników TSH

Dzień dobry, proszę i interpretację wyników. TSH - 3.680 ( 0.270-4.200) fT4 - 1.270 ( 0.932-1.710 ) fT3 - 3.310 ( 2.020-4.430 ) Do tego mój poziom prolaktyny wynosi 23.68 ( 4.79-23.30) Kontaktowałam się z ginekologiem, który zalecił konsultację z endokrynologiem. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

TSH wśród osób zdrowych w Pani grupie wiekowej wynosi ok. 1,6, co nie od razu oznacza, że w Pani przypadku konieczne jest leczenie. Natomiast , jeśli planuje Pani ciążę, to według aktualnych zaleceń należy zastosować hormony tarczycy - TSH dla kobiet planujących ciążę powinno wynosić 25 zaleca się wykonanie testu z Metoclopramidem- można wykonać ambulatoryjnie. Wzrost stężenia PRL w teście >6 razy wskazuje na hiperprolaktynemię czynnościową, która jeśli jest objawowa (np. przebiega z zaburzeniami miesiączkowania) powinna być leczona od 3 do 6 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz