Podwyższony poziom prolaktyny a starania o dziecko

Witam serdecznie, zaczęliśmy z mężem starania o drugie dzieciątko. W tym celu zaopatrzyłam się w testy owulacyjne. Dodam, że mam cykle regularne co 30 dni. 04.07. test owulacyjny pokazał dwie grube kreski na teście owulacyjnym. Ponadto 05.07. miałam bóle owulacyjne, pobolewanie jajnika, czyli typowe symptomy owulacji. Kilka dni wcześniej robiłam sobie badania na prolaktynę. Niestety, wynik był nieznacznie ponad normę 24.50 (norma:4,70-23,30).

Moje pytania:

1. Czy taki poziom prolaktyny może utrudnić, tudzież uniemożliwić zajście w ciążę?

2. Jak wiemy ból owulacyjny występuje na skutek pęknięcia pęcherzyka Graafa, czy zatem podwyższona prolaktyna mogła uniemożliwić pęknięcie pęcherzyka, mimo odczuwalnego silnego bólu typowego dla owulacji?

3. Czy współżycie w okresie owulacyjnym może wywoływać ból podczas niektórych pozycji? Starania o dziecko zostały podjęte od momentu pojawienia się dwóch kresek na teście. Czy słusznie?

Pozdrawiam, Joanna

Witam serdecznie!

Testy owulacyjne oparte są na mierzeniu stężenia hormonu luteinizującego (LH), którego poziom zwykle najwyższy jest w około 24-36 godzin przed owulacją. Badania dowodzą, iż największa szansa na zapłodnienie występuje, gdy plemniki obecne są w drogach rodnych w momencie owulacji. Dla zwiększenia szans poczęcia zaleca się współżycie w momencie stwierdzenia wysokiego poziomu hormonu LH w moczu. Przytoczony wynik faktycznie odpowiada łagodnej iperprolaktynemii, która może utrudniać pęknięcie pęcherzyka Graafa. W Pani przypadku wydaje się jednak, że nie doszło do tego rodzaju powikłań. Z kolei ból podczas owulacji nie powinien powodować dolegliwości bólowych podczas zbliżenia.

Pozdrawiam