Podwyższony poziom testosteronu a wypadanie włosów?

Witam Serdecznie! Nurtuje mnie pewien problem. Od jakiegoś czasu, czyli mniej więcej od 5 lat, zauważyłam u siebie nadmierne wypadanie włosów. Na początku to ignorowałam ze względu na to, że zawsze mi one wypadały. Jednak zauważyłam, że robią mi się zakola, nie duże, ale jednak widoczne (przynajmniej z jednej strony). Oprócz tego zauważyłam u siebie nadmierne owłosienie (brzuch, sutki, pośladki, nawet palce u nóg). Postanowiłam działać. Poszłam do ginekologa, zrobiłam USG, wszystko w normie, cytologia też, a badania krwi wyszły następująco: FSH (6,23 mlU/ml), LH (6,4 mlU/ml) i testosteron 0,95 ng/ml (gdzie norma wynosi 0,05-0,073). Jak widać testosteron mam podwyższony i teraz moje pytanie: co może być powodem jego podwyższenia i czy to może wpływać na wypadanie włosów? Dodam, że moja mama nie cieszy się bujną czupryną, wręcz przeciwnie, też ma problem z wypadaniem włosów. Proszę o odpowiedź, czy może to mieć wpływ na wypadanie włosów, czy jest to dziedziczne i gdzie mogę dalej się kierować z tym podwyższonym testosteronem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Jak najbardziej podwyższony poziom testosteronu ma wpływ na wypadanie włosów. Polecam artykuły: portal.abczdrowie.pl/rodzaje-lysieniaportal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-lysienia.

Przyczyną podwyższonego testosteronu u kobiet mogą być zaburzenia hormonalne, np. zespół policystycznych jajników. Istnieje też predyspozycja genetyczna.

Powinna być Pani dokładnie przebadana w celu znalezienia przyczyny zaburzeń hormonalnych. Pomóc może Pani lekarz endokrynolog lub ginekolog. Leczenie powinno być przyczynowe. Skuteczne mogą być także tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogennym, np. Diane, a także stosowany miejscowo minoksydil.

Pozdrawiam!