Podwyższony poziom testosteronu w badaniu

Witam. Dziś rano odebrałam wyniki z testosteronu i wynosi on 52.63 a norma jest od 8.40 do 48.10 czy mój wynik jest bardzo wysoki? Czy powinnam podjąć kroki w celu zmniejszenia go? Proszę o odpowiedź

Dzień dobry,

Poziom testosteronu ma Pani zbyt wysoki, co może zaburzać Pani cykl. Na początek sugerowałbym wykonanie badania usg ginekologicznego w kierunku zespołu policystycznych jajników, jeśli rozpoznanie zostanie wykluczone, to warto ocenić nadnercza. Proszę udać się na wizytę do ginekologa i endokrynologa. Jeśli stęzenie testosteronu będzie utrzymywało się na podwyższonym poziomie, to warto po ustaleniu przyczyny rozważyć leczenie.

Pozdrawiam

Marek Derkacz