Podwyższony poziom TSH a starania o dziecko

Razem z żoną staramy się o dziecko. W toku badań Pan doktor zlecił mi wykonanie oprócz morfologii badanie FSH, Prolaktynę i Testosteron. W badaniach wyszedł podwyższony FSH 12,46 (w przedziale 0,95 0 11,95) , dziś badanie powtórzyłem i ponownie FSH jest podwyższone 12,81 (w przedziale 0,95-11,95). Niepokojącym mogłoby być, gdyby Testosteron byłby także podwyższony, jednak ten jest w normie. Czego może być to przyczyna, w którą stronę iść z badaniami? Z góry dziękuje za odpowiedź

Dzień dobry,

FSh odpowiada głównie za komórki Sertoliego, a LH za komórki Leydiga i produkcję testosteronu. Czy sprawdzał Pan poziom LH? Czy sprawdzał Pan stężenie SHGB lub testosteronu wolnego, estradiolu? Jakie było stężenie prolaktyny? Warto skonsultować się z lekarzem, który po zbadaniu Pana zaleci dalsze postępowanie. Warto również oznaczyć stężenie TSH, a w razie potrzeby innych tropowych hormonów przysadki. O konieczności wykonania dodatkowych badań zadecyduje endokrynolog po dokładnym zbadaniu Pana i zebraniu wywiadu lekarskiego.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz