Podwyższony poziom wapnia a wartość PTH w normie

|Od dłuższego okresu czasu mam w badanich krwi lekko podwyższony ponad normę poziom wapnia. Zbadałem wartość PTH i wyszło 59pg/ml. Czyli w normie. Ale tuż poniżej granicy. A wyczytałem że przy podwyższonym wapniu PTH powinno być niskie, chyba że jest nadczynność przytarczycy. Od czasu gdy się badam odczuwam szereg objawów, z jamy brzsznej, osłabienie, lekka temperatura, bóle stawów, zaburzona praca serca, zaburzenia nerwowe. Czy warto coś jeszcze zbadać by diagnozować te przytarczyce?

Magdalena StusiĹska

Szanowny Panie, jeśli przed zbadaniem poziomu wapnia nie miał pan niepokojących objawów można nie wykonywać diagnostyki przytarczyc- objawy najprawdopodobniej mają podłoże psychogenne.