Podwyższony poziom żelaza i bilirubiny

Witam, odebrałem wyniki badań, które wykonałem rutynowo. Interesuje mnie, czy mam się nimi martwić, czy nie. Mam podwyżoszny poziom żelaza - wynosi 198, bilurubinę - 1,08 oraz w osadzie moczu wykryto pojedyncze leukocyty, pojedyncze erytroctyty świeże i wyługowane oraz pojedyncze nabłonki wielokątne. Od pewnego czasu boli mnie brzuch oraz jakby okolice nerek. Morfologia prawidłowa, hemoglobina15,9, pozostałe kryteria moczu też w normie. Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Poziom żelaza podlega rytmom dobowym - jest o 30% większy rano. U osób zdrowych w surowicy norma jest szeroka 55-180 ug/dl - niemniej każdy wzrost żelaza należy diagnozować, ponieważ może być wynkiem poważnej choroby.

Wzrost żelaza może być skutkiem nadmiernej podaży dożylnych i domięśniowych preparatów żelaza, częstych transfuzji krwi, ostrych zatruć żelazem, hemachromatozy pierwotnej i wtórnej, niedokrwistości hemolitycznych, niedokrwistości hipoplastycznych i aplastycznych, zespołów mielodysplastycznych, niedokrwistości złośliwej, wirusowego zapalenia wątroby, ostrych uszkodzeń wątroby (wzrost stężenia żelaza jest proporcjonalny do stopnia martwicy wątroby), zapalenia nerek.

Proponuję na pewno odwiedzić lekarza rodzinnego, powtórnie oznaczyć poziom żelaza, dodatkowo ferrytyny oraz TIBC. Wskazane byłoby też wykonanie USG jamy brzusznej.

Pozdrawiam serdecznie