Podwyższony TSH i zmniejszona tarczyca

Dzień dobry, Spóźnia mi się okres. Współżyliśmy z partnerem w zeszłym tygodniu stosując stosunek przerywany. Test robiłam wczoraj i wynik wyszedł negatywny. Długość moich miesiączek waha się od 28 do 40 dni, mam mocne bóle brzucha z biegunkami podczas okresu, czasem plamienia w środku cyklu. Lekarz zabronił antykoncepcji hormonalnej po zbadaniu INR który wyszedł za wysoki. U endokrynologa wykryto lekko podwyższony TSH i zmniejszoną tarczycę (9ml). Co jest przyczyną moich dolegliwości?

Dzień dobry,

Proszę za kilka dni na wszelki wypadek powtórzyć test ciążowy. Jeśli ma Pani podwyższone stężenie TSH, to należy sprawdzić stężenie hormonów obwodowych, a przynajmniej fT4. Na pewno warto rozważyć zastosowanie L-tyroksyny. TSH w Pani wieku u zdrowych osób wynosi zwykle poniżej 2,5.Jest szansa, że miesiączki byłyby bardziej regularne po zastosowaniu leku. Oczywiście powinna wcześniej udać się Pani do lekarza, który ustali zasadność stosowania leczenia. Konieczne jest badanie oraz wywiad chorobowy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz