Kinaza kreatynowa i jej podwyższony poziom

Dzień dobry, ostatnio stwierdziłem, że muszę zadbać o swoje zdrowie i w związku z tym wykonałem kilka badań. Najbardziej niepokoi mnie to, że wykonałem badanie kinazy kreatynowej, której wynik jest niestety większy niż w normie. Wynik kinazy kreatynowej wyszedł na poziomie 241. Bardzo chciałbym się dowiedzieć co oznacza podwyższony wynik kinazy kreatynowej i czy jest to powód do niepokoju. O jakich chorobach może świadczyć kinaza kreatynowa na takim poziomie, od czego zależny jest wynik kinazy kreatynowej i czy powinienem niezwłocznie udać się do lekarza? Przyznam szczerze, że konsultację z lekarzem mam dopiero za jakiś czas i nie wiem co w tej sytuacji zrobić. Jakie zrobić dodatkowe badania powinienem wykonać, aby dowiedzieć się co mi dolega? Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję za każdą poradę.

Witam!
Jeśli podany przez Pana wynik jest wyrażony w jednostce IU/l to nie jest to znaczne odchylenie od normy. Kinaza kreatynowa jest enzymem mięśniowym i wystarczy wysiłek fizyczny (np. bieg, noszenie cięższych przedmiotów lub siłownia), żeby podnieść jej poziom. Również osoby przyjmujące leki obniżające poziom cholesterolu z grupy statyn mogą mieć nieco zwiększony poziom CK we krwi. Proponuję kontrolne oznaczenie kinazy za ok. 1-2 tygodnie (do tego czasu proszę nie wykonywac forsownego wysiłku fizycznego). Jeśli bierze Pan leki na cholesterol to nie trzeba nic robić (powodem do obaw jest dopiero wynik przekraczający 3-5 krotnie normę).