Podwyższony wynik TSH a nadmierna potliwość

Witam. Dzisiaj odebrałam wyniki badań TSH, które wynoszą 5,32, wartości ref. wynoszą 0,25-5,00. Czy jest to coś poważnego? Czy mój wynik znacznie przewyższył normę? Jakie mogą być konsekwencje? Czy nadmierna potliwość ma z tym związek? I czy można to skutecznie wyleczyć? Chciałam jeszcze dodać, że mam 20 lat, mam problemy z nadmiernym poceniem się, od jakiegoś czasu mam zawroty i bóle głowy, czuję się słabo. Mam również wyniki morfologii i ogólne moczu, które są w porządku. Nie choruję także na cukrzycę. Chciałam się jeszcze dowiedzieć, czy problemy z niedoczynnością tarczycy u mnie mogą jakoś wpłynąć na zajście w ciążę? Czy to może nie będzie miało wpływu, jeśli zdecyduję się na dziecko?
20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik poziomu TSH podany przez Panią jest podwyższony, co świadczy zapewne o niedoczynności tarczycy. Jednak w celu pewnego rozpoznania należy oznaczyć dodatkowo stężenie hormonów tarczycy fT3 i fT4.

Objawy tj. nadmierne pocenie, bóle i zawroty głowy nie są specyficzne dla niedoczynności tarczycy.

Odnośnie wpływu niedoczynności tarczycy na ciążę, to mimo że jest to bardzo częsty czynnik zwiększający ryzyko poronienia, skuteczne leczenie substytucyjne pozwala go wykluczyć, i ciąża nie jest wtedy zagrożona.

Proponuję zgłosić się z wynikiem do lekarza kierującego w celu podjęcia dalszych kroków ku pełnemu rozpoznaniu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.