Podwyższony wynik wolnego testosteronu

Co moze oznaczac podwyższony wynik " wolnego testosteronu " ? Norma jest od 0 - 4.1 pg/ml . Mam 5.33 pg/ml . Czy mam sie martwić ? Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podwyższony poziom wolnego testosteronu może być wynikiem PCOS, przerostu nadnerczy, zaburzenia osi podwzgórze-przysadka-gonady i wielu innych przyczyn. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji proszę skonsultować się z lekarzem, który zestawi wynik badania ze stanem klinicznym.