Pogarszający się wzrok - jak mam odczytać to rozpoznanie?

Mam 65 lat, jestem emerytką i inwalidką stopnia znacznego, wymagającą pomocy innej osoby jeszcze z dwóch innych powodów. Ponieważ jestem osobą samotną, muszę dbać sama o siebie, a zauważyłam, że mój wzrok słabnie i coraz częściej sprawia mi kłopoty. Od 40 lat chodzę  w okularach. Byłam u lekarza okulisty i prosiłam o ocenę mojego wzroku procentowo. Doczytałam się, że ludzie, którzy zaliczają się do znacznie niedowidzących, to ludzie posiadający 15% widzenia. Od okulisty nie uzyskałam takiej odpowiedzi, ponieważ stwierdził, że wydaje tylko taką ocenę. Ostateczne rozpoznanie (wg ICD-10) H52.0;  H54.5. Gdzie mogłabym uzyskać odpowiedź? Zaznaczam, że okulista nic innego nie stwierdził. Pozdrawiam i wielkie dzięki!

Szanowna Pani,

rozpoznanie w okulistyce, jak i innych dziedzinach medycyny stawiane jest przez lekarza w oparciu
o międzynarodową klasyfikację chorób ICD-10. Każda jednostka chorobowa, a czasami także jej
zaawansowanie ma swój konkretny numer. Na podstawie podanych przez Panią kodów wnoszę, iż
lekarz rozpoznał:

H52.0 – nadwzroczność;

H54.5 – upośledzenie widzenia jednego oka kategorii 1 lub 2, z prawidłowym widzeniem w drugim
oku.

Kategorie upośledzenia widzenia określono numerami od 1 (najmniejszy stopień upośledzenia
widzenia) do 6.

Niestety, ale klasyfikacja ta nie stopniuje upośledzenia widzenia w procentach i nie może Pani
wymagać od lekarza jej stosowania.

Jedyny wniosek jaki można wyciągnąć to taki, że jedno oko ma pewien stopień upośledzenia widzenia (pomiędzy 0.05 a 0.3), a drugie widzi lepiej niż 0.3 – ułamki odnoszą się do tablic, przy użyciu których sprawdzana jest ostrość wzroku. Odwracając Pani pytanie mogłabym na przykład stwierdzić, że jedno oko widzi w 100%.

Co do terminu „niedowidzenie”, którym się Pani posługuje, to określa on jedynie te przypadki
upośledzenia wzroku, które są spowodowane nieprawidłowym rozwojem dróg wzrokowych w bardzo wczesnym dzieciństwie. W Pani przypadku lekarz nie rozpoznał niedowidzenia, a jedynie upośledzenie wzroku, do którego doszło w życiu dorosłym, a to zupełnie dwie różne sprawy.

Oceny procentowej dokonują jedynie lekarze orzecznicy pracujący dla ZUS-u w celu określenia stopnia niepełnosprawności. Korzystając z takich materiałów i opierając się o podane przez Panią fakty mogę jedynie stwierdzić, że % uszczerbku na zdrowiu będzie się zawierał w granicach od 20 do 60% w zależności od dokładnej wartości ostrości wzroku dla każdego oka.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać choćby część Pani wątpliwości.

Pozdrawiam