Pogorszenie ostrości widzenia, widzenie podwójne - gdzie mam się udać?

Witam! Od dłuższego czasu jeżdżę po różnego rodzaju lekarzach i próbuję zdiagnozować problem z oczami. Niestety bez skutku... Od około 2 lat obserwuję u siebie pogorszenie ostrości widzenia - powolne, ale sukcesywne. W tym czasie byłem u 3 okulistów, którzy dobierali okulary bez skutku (mam ok. +2 dp i astygmatyzm ok. +1,5). Od 3 miesięcy zaobserwowałem dość znaczne pogorszenie wzroku (ostrości widzenia) z podwójnym widzeniem.

Okulista podejrzewał jakieś źródło siejące, dlatego skierował mnie do dentysty. 2 tyg. temu pozbyłem się zęba, a z oczami nic lepiej - cały czas się pogarsza. Do tego stopnia słabo widzę, że mam problem z napisaniem tego tekstu (duże powiększenie) - nie wspomnę już o pracy zawodowej... Dodatkowo bolą mnie całe gałki oczne, zwłaszcza po długiej podróży samochodem czy pracy przed komputerem. Dodam jeszcze, że jestem 28-letnim mężczyzną. Proszę o radę, gdzie się mogę udać i jakie mogą być przyczyny takiego stanu oczu?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,
poruszył Pan w swoim mailu wiele różnych problemów.

Sama wada wzroku lub jej niewielkie zmiany dające się skorygować odpowiednimi okularami to nie problem. Jednak stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, zwłaszcza w tak młodym wieku, to już poważna sprawa. Dodam, że przez pogarszanie ostrości wzroku rozumiemy stan, w którym nawet przy najlepszej korekcji wady wzroku pacjent nie jest w stanie przeczytać tego samego rzędu liter co np. na ostatniej wizycie. Przyczyn tego typu stanu może być naprawdę wiele, bo patologia może dotyczyć każdej z anatomicznych struktur gałki ocznej biorących udział w procesie widzenia, jak też nerwu wzrokowego i ogólnie mówiąc mózgu. Do tego dochodzą różne schorzenia dziedziczone genetycznie.

Większość patologii upośledzających widzenie, a dotyczących rogówki, soczewki, siatkówki i wewnątrzgałkowej części nerwu wzrokowego można zdiagnozować w trakcie rutynowego badania okulistycznego. Zbadanie pozostałych struktur natomiast wymaga wykonania badań elektrofizjologicznych narządu wzroku lub rezonansu magnetycznego nerwów wzrokowych i mózgu (często wraz z konsultacją lekarza neurologa).

Podwójne widzenie związane jest natomiast z upośledzeniem funkcjonowania mięśni zewnętrznych oka i także może mieć podłoże neurologiczne (lub internistyczne - cukrzyca, nadciśnienie tętnicze). Proponuję więc udać się do dobrego okulisty i zasięgnąć także opinii lekarza neurologa.

Pozdrawiam