Pogorszenie relacji przed ślubem

Witam za 6 miesięcy wychodzę za mąż za faceta z którym do tej pory byłam szcześliwa. teraz zaczęło się wszystko psuć jesteśmy nerwowi podczas imprez po alkoholu potrafiłam uderzyć go w twarz. mam wrażenie że wszyscy inni są dla niego wazniejsi ode mnie gdy gdzieś wychodzimy nie zwraca na mnie zbyt dużej uwagi a ja się denerwuje i od razu pojawia się awantura. Wydaje mi się że uczucie z mojej strony wygasa. Jak się dogadać by wreszcie siebie zrozumieć i byc pewnym że ten ślub powinien się odbyć

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Pogorszenie realacji przed ślubem jest bardzo częste i wynika ze stresu związanego z podejmowaniem tej ważnej decyzji. U różnych par przebiega różnie i w różnym nasileniu. Każda też radzi sobie z tym na swoj własny sposób. Może byc tak, że w waszym związku to własnie taka sytuacje, której przejście umocni wasz związek. Ale może też być tak, że to coś poważniejszego i są to objawy tego, że w i wasz związek nie jesteście gotowi na ślub. Nie sposób tego stwierdzić w takiej formie kontakty. Niezalenie od przyczyna i tak wszystko zależy od waszej decyzji. Czy zdecydujecie się walczyć o wasz związek i probować naprawiać to co jest, radzić sobie z momentami kryzysowymi. Wszystko zależy od was. Warto rozmawiać i rozmawiać, próbować zrozumieć się nawzajem, ale też to co tak naprawdę każde z was czuje samo. Często nie zdajemy sobie sprawy z własnych uczuć lub przypisujemy je z automatu innym zdarzeniom.
Beata Szymik

Dzień dobry.

Z Pani opisu można wnioskować, że, pomimo ustalonej daty ślubu, jesteście nie dogadani w najważniejszych kwestiach dotyczących wzajemnej relacji i oczekiwań. Najwyższy czas, by to uregulować. Nie da się tego zrobić bez otwartej i szczerej rozmowy (rozmów). Nadmienię, że szczera rozmowa, to taka, w której nie będzie Pani kazała się domyślać partnerowi o co Pani chodzi, a jasno przedstawi Pani swój punkt widzenia. Partner oczywiście również ma do tego prawo.

Wydaje się, że w związku z planowanym ślubem, oboje staracie się w tej chwili nie wprost pokazać drugiej stronie, jakimi będziecie dla siebie partnerami w przyszłym małżeństwie oraz "wynegocjować" najlepszą dla siebie pozycję. Zamiast mało czytelnego "pokazu" sugerowałbym jednak otwartą komunikację.

Pozdrawiam.

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
Bardzo ważną informację podała Pani na początku - do tej pory byliście szczęśliwi. To już coś, jest na czym budować. Jest się do czego odnieść. Do ślubu ma Pani jeszcze trochę czasu. Może warto go wykorzystać na odbudowanie bliskości między wami. Niezbędna na pewno będzie poważna rozmowa o tym jak się państwo czują, co czują do siebie, jakie są w was emocje. Warto zastanowić się skąd podwyższony poziom agresji słownej, i nie tylko. To wyraz tego, co dzieje się w środku. Prawdopodobnie nie skończy się na jednej rozmowie. I to byłaby sytuacja idealna. Dlaczego? Ponieważ dialog w związku nigdy nie powinien się kończyć. Obecna sytuacja świadczy o tym, że po drodze pewne sprawy zostały pominięte, przemilczane, niedopowiedziane. Oczywiście nakłada się na to stres przed najważniejszym dniem w państwa życiu, ale najpierw warto sięgnąć źródeł tego dlaczego jesteście razem, dlaczego chcecie dalej być w tym związku. Jeśli nie wystarczy rozmowa w cztery oczy na pewno pomocnym może okazać się terapeuta par. Życzę powodzenia. Pozdrawiam

Droga Pani,
Na podstawie tak krótkiego listu trudno się dokładnie rozeznać w całości sytuacji i to co pisze jest odpowiedzią na problem jaki Pani mi przedstawia. Oczywiście nie wiem jak długo byliście razem zanim zdecydowaliście się na ślub, dlaczego akurat teraz zaczęło się psuć waszym związku (czy coś się wydarzyło?). To co na pewno słyszę w Pani wypowiedziach to lęk. Ten lęk może być związany z podjętą przez was decyzją, która w swojej istocie ma być nieodwołalna, „nie opuszczę ci aż do śmierci”- jak mówi przysięga małżeńska. No bo jak tu komuś obiecać miłość bez względu na wszystko skoro nie wiem co będzie jutro. Ten lęk może też być związany z podjęciem nowych ról –żony, może matki i tego, że te role będą ograniczać (będę musiała zajmować się wrzeszczącym dzieckiem, nie będę miała czasu na swoje dawne przyjemności a mąż w tym czasie będzie siedział przed komputerem). Nie doradzę Pani czy ślub ma się odbyć- mogę jedynie zasugerować abyście się Państwo spotkali z kimś mądrym (terapeutą, psychologiem może księdzem, jeżeli jesteście wierzący) i porozmawiali o swoich lękach, obawach co do podjętej decyzji. Czas przed ślubem to czas weryfikacji wzajemnych stosunków między narzeczonymi, lepiej jest zrobić to przed ślubem niż później się rozczarować. Jeżeli nie spotkanie z przyszłym mężem (do którego namawiam)- dobrze byłoby aby Pani sama spotkała się z terapeutą i porozmawiała o wszystkich trudnych sprawach i uczuciach jakich w ostatnim czasie doświadcza. Bo może się okazać, że problem nie tkwi w związku, ale „w Pani” Dobrze byłoby przygotować się do małżeństwa porządkując swoje życie emocjonalne, które na pewno będzie miało wpływ na jakość związku.
Pozdrawiam
H.E.

warto wybrac sie do terapeuty i przyjrzec, co sie dzieje...oraz nauczyc sie dbac o siebie i ugruntowac samoocene.wtedy, albo wroci uczucie, albo nabierze Pani pewnosci, ze to nie ten...pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Jeśli nie rozwiąże się problemów przed ślubem, to ślub ich nie rozwiąże i po ślubie dane problemy będą nierozwiązane, a motywacja do rozwiązania przez którąś ze stron (lub przez obie strony) mniejsza.
Pozostaje wizyta u dobrego psychologa, bicie partnera na imprezie nie jest dobrą metodą radzenia sobie ze stresem.
Życzę dobrego zakończenia rozterek. Pozdrawiam.