Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 1 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pogorszenie samopoczucia i smutek

Generalnie jestem dziewczyna pelna zycia i zarazajaca pozytywna energia ale od ponad tygodnia w zupelnosci nie jestem soba... Ciagle mam lzy w oczach czuje sie fatalnie. zupelnie jakby mnie cos potracilo... Naprawde nie wiem co mam robic...
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Zespoły otępienne a depresja

W przypadku chorzeń otępiennych, np. alzheimerem, nasilenie objawów może wystąpić na skutek depresji. O zależności między zespołami otępiennymi a depresją wypowiada się psychiatra Agnieszka Jamroży.

 PrzemysĹaw Todorowicz
PrzemysĹaw Todorowicz Psycholog

Jeżeli jest to epizod spadku nastroju (czyli wcześniej się to nie zdarzało lub nie powtarza się cyklicznie) nie ma powodu do zmartwień, ponieważ prawdopodobnie jest to chwilowo spadek nastroju z powodu małego nasłonecznienie o tej porze roku. Słońce jest nam potrzebne, aby wytworzyć witaminę D — zwaną słoneczną, która odpowiada za nasz optymizm i poczucie radości.

Polecam spożywanie dużo ryb, szczególnie śledzi i łososi, a gdy dni są najkrótsze, przyjmować kapsułki z witaminą D przeznaczone dla dorosłych. Nie trzeba się bać, że ją przedawkujemy. Ostatnie badania wykazały, że nasz organizm dobrze toleruje wyższe dawki tej witaminy (potrzebujemy jej 5 razy więcej, niż to jest obecnie zalecane), podczas gdy jej niedobór powoduje poważne konsekwencje.

Jeżeli jest możliwość polecam godzinę fototerapii przy lampach emitujących światło słoneczne.

Ważnym elementem w poprawie nastroju jest praca nad sobą, samodyscyplina w planie dnia, która ma nas motywować do działania. Wprowadźmy do naszego grafiku dnia drobne, ale stałe elementy, których wykonanie nie będzie dla nas obciążeniem ani mało przyjemnym obowiązkiem. Musimy mieć satysfakcję z wykonania danego elementu, a nie strofować się w myślach w przypadku, kiedy pominiemy dany punkt.

Dużą rolę odgrywają również spotkanie towarzyskie ze znajomymi, którzy dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Należy jednak podczas takich spotkań unikać spożywania alkoholu.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy