Pogorszenie stanu skóry po zakończeniu kuracji Aknenorminem

Witam, od 2 tygodni, jestem po kuracji Aknenorminem. Nigdy u mnie nie stwierdzono trądziku, wyłącznie gronkowiec skórny. Męczyłem się z tym lekiem 9 miesięcy przyjąłem 120g/kg. Jednak teraz widzę, że wszystko powoli wraca do tego z czym się borykałem przed terapią, a więc pojawiające się co jakiś czas krosty, na polikach, czole, bądź potylicy, co robić?

Trądziku nie stwierdza się za pomocą posiewu. Gronkowiec naskórkowy jest bakterią, która powinna być na skórze człowieka, taki wynik nie wyklucza trądziku ani niczego innego. Był Pan leczony 9 miesięcy, więc dawka dobowa wynosiła ok 0,5 mg/kg/dobę. Czasem przy takich umiarkowanych dawkach występuje dobry efekt, lecz nietrwały. Poza tym w grę mogą wchodzić dodatkowe czynniki (np. siłownia). Na razie radzę kontynuować leczenie środkami zewnętrznymi, a za 3-4 miesiące ponownie ocenić sytuację.