Pogorszenie w nauce i nerwica u dziecka

Witam mam syna 11 letniego ostatnio syn pogorszył sie w nauce z J. Polskiego co spowodowało do tego stopnia że nie chce chodzić do szkoły. Przez 3 tygodnie ciągłe wymówki na lekcjach mdleje i wymiotuje nauczyciele go zwalniaja z lekcji a w domu jest już wszystko dobrze. W zeszłym tygodniu był 2 dni w szkole i sie wydawało że już wszystko dobrze zadowolony wracał a dzisiaj znowu powtórka nawet na lekcje nie doszedł trzy razy wysyłałam go do szkoły cały sie trzęsie nie mam pojęcia co robić.

Witam,

zachęcam Panią do kontaktu ze szkołą. Podejrzewa Pani, że dolegliwości syna mogą mieć związek z problemami na języku polskim. Myślę, że warto skonsultować się z nauczycielem przedmiotu. Może syn ma zaległosci lub pojawił się lęk przed kolejnymi niepowodzeniami. warto ustalić z nauczycielem, jak wspólnie pomóc dziecku w przezwyciężaniu jego problemów. Może trudności dotyczą innych spraw, np. relacji z rówieśnikami, czy innych przedmiotów. W tym celu zachęcam do rozmowy z wychowawcą lub pedagogiem,

pozdrawiam
Anna Gromińska

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
z tego co zrozumiałam z Pani listu oceny syna pogorszyły się tylko z j. polskiego? Jak z innymi przedmiotami? Objawy somatyczne mogą wskazywać na silny lęk przeżywany przez syna, ale nie musi on wiązać się z pogorszeniem ocen. Być może jest coś trudnego w szkole z czym syn sobie nie radzi lub tak reaguje na niepowodzenia i porażki. Zachęcałabym do rozmowy z synem i nauczycielem, może jego coś zaniepokoiło. Wspólnie więcej możecie zrobić i pomóc chłopcu, aby przezwyciężył swój problem.
Monika Prus

Witam!
Proponuję skontaktować się z pedagogiem szkolny i poprosić o obserwację i rozmowę z synem. Być może uzyska Pani jakieś wstępne dane, skąd biorą się opisane problemy. Konieczna będzie też konsultacja psychologiczna, ze względu na pojawiające się objawy somatyczne (omdlenia, wymioty) i lękowe. Psycholog dokona też oceny, czy należy jeszcze przeprowadzić konsultację neurologiczną (niepokojące są te omdlenia).
Przyczyn tego lęku może być kilka: brak możliwości poradzenia sobie z nowym materiałem i nadrobienia zaległości, konflikt z nauczycielem bądź rówieśnikami itp. Trudno to ocenić bez kontaktu z dzieckiem. Ważne jest na pewno szybie rozwiązanie tej kwestii, bo objawy lękowe mogą się nasilać i obejmować coraz większy obszar życia dziecka.
Pozdrawiam!