Pojawianie się nowych pieprzyków na ciele

Witam! Od kilku miesięcy przybywa mi pieprzyków, zwłaszcza na rękach i plecach, trochę też na twarzy. Zaczyna to wyglądać niepokojąco, wyczytałem, że powodem może być m.in. wątroba. Wyniki morfologii stosunkowo dobre, martwi mnie tylko podwyższony aspat (50), alat w normie (24). Zdarza mi się ból w okolicach wątroby. Odżywiam się zdrowo, nie piję (już) alkoholu, nie palę, uprawiam sporty. Ponadto mam problemy o podłoży grzybiczym i niezdiagnozowany problem z zatokami i gardłem. Co może być przyczyną pojawiających się pieprzyków na ciele? Jakie badania warto byłoby wykonać, aby to sprawdzić? Proszę o rady.

Znamiona skórne najlepiej jest pokazać lekarzowi, który oceni, czy są wsród nich zmiany niepokojące, które trzeba usunać.
Warto spojrzeć na skórę rodziców,rodzeństwa, aby zobaczyć czy nie ma Pan po prostu genetycznej skłonności do występowania dużej ilości znamion. Tak już jest , że z wiekiem pojawia się ich coraz więcej na skórze .Nie musi się to wiązać z problemami zdrowotnymi.
Co do Aspat- trzeba się zastanowić, czy badanie nie było wykonane po np leczeniu antybotykiem , czy po spożyciu alkoholu. jeżeli nie - także wymaga yo kontroli i konsultacji lekarskiej.
Ewa Rybicka

Witam,
niemal każdy ma znamiona barwnikowe.Wiele z nich pojawia się po opalaniu. Dużą rolę dość często odgrywa skłonność genetyczna.Większość z nich nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Są też takie, które koniecznie powinien obejrzeć dermatolog.
Proszę udać się do specjalisty aby ten ocenił zmiany .
Jest wiele przyczyn wzrostu aminotransferaz (Aspat) często np.wysiłek fizyczny na siłowni, stosowanie niektórych leków (antybiotyków, leków p/bólowych),po błędach dietetycznych-alkohol.Proszę przeanalizować czy w ostatnim czasie mogła zaistnieć jakakolwiek z przyczyn. Sugerowałabym za miesiąc sprawdzić poziom enzymu i porównać z aktualnym.
Pozdrawiam Katarzyna Mudel