Pojawienie się fobii społecznej u nastolatki

Od pewnego czasu pojawiła się u mnie fobia społeczna. Nigdy wcześniej nie miałam tego problemu i nie potrafię wskazać co mogło ten stan spowodować, chociaż kiedyś uwielbiałam występować publicznie. Teraz jest to dla mnie niemożliwe - już kilka razy, gdy stanęłam przed publicznością, zamarłam, plątały mi się słowa, mówiłam tak nerwowo i tak się trzęsłam że nauczycielki musiały mnie uspokajać. W takich sytuacjach zaczynałam zachowywać się naprawdę dziwnie, np. czytałam kilka razy to samo zdanie.

Fobia społeczna pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania. Utrudnia funkcjonowanie na wielu płaszczyznach związanych z relacjami międzyludzkimi. Problem tu może stanowić ograniczanie kontaktów towarzyskich, izolowanie się od innych, umówienie wizyty u lekarza, wrażenie, że własne zdanie jest niepotrzebne, nieatrakcyjne, nieważne. Przy czym wszystkie te trudności niosą za sobą uciążliwy stres, lęk, napięcie. Aby zniwelować te przykre konsekwencje istnieje ryzyko nadużywania substancji psychoaktywnych (np. alkohol).
Jeżeli to objawy fobii społecznej stanowią problem, możliwe jest jej wyleczenie poprzez terapię (tematyczne grupy terapeutyczne lub terapia indywidualna).

Polecam też przeczytanie artykułu:
http://www.jest-psycholog.pl/artykuly/przezwyciezanie-fobii-23/Pl/

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz